Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 29432-E1-XL |
| ID - Inner Diameter | 160mm |
| OD - Outer Diameter | 320mm |
| Width | 95mm |
| Basic static load rating, axial [C 0a] | 6000000 N |
| Limiting speed [n G] | 2120 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (kg) | 31.6 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
