Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 30322-XL |
| ID - Inner Diameter | 110mm |
| Cup Outer Diameter | 240mm |
| Cone Width | 50mm |
| Cup Width | 42mm |
| Bearing Width | 54.5mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 570000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 600000 N |
| Limiting speed [n G] | 3700 1/min |
| Thermal speed rating [n ?r] | 2340 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 11.1 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
