Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 33213 |
| ID - Inner Diameter | 65mm |
| Cup Outer Diameter | 120mm |
| Cone Width | 41mm |
| Cup Width | 32mm |
| Bearing Width | 41mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 203000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 285000 N |
| Limiting speed [n G] | 5700 1/min |
| Thermal speed rating [n ?r] | 3750 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 2.02 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
