Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | TME80-XL |
| Material | Cast Iron/Steel |
| ID - Inner Diameter | 80mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 72000 N |
| Locking Collar Total Width | 70.7mm |
| Flange Height | 220mm |
| Total Height | 49.3mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 72000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 54000 N |
| Seals / Shields | Triple Sealed |
| Locking Method | Eccentric Collar - Extended Inner Ring |
| Weight (kg) | 5.86 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
