Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | RAE30-XL-NPP-FA106 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 30mm |
| OD - Outer Diameter | 62mm |
| Width | 23.8mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 19500 N |
| Locking Collar Total Width | 35.8mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 19500 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 11300 N |
| Seals / Shields | Sealed |
| Locking Method | Eccentric Collar - Flat Back |
| Weight (kg) | 0.31 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
