Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | GE16-DO-HLN |
| Material | Steel/Steel |
| ID - Inner Diameter | 16mm |
| OD - Outer Diameter | 30mm |
| BW - Width Of Ball | 14mm |
| HW - Width Of Outer | 10mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 21300 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 106000 N |
| Liner | None |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Retention | Chamfered |
| Weight (kg) | 0.039 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
