Description
Genuine Aventics pneumatic component.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | R412010690 |
| Series | Mu1 Series |
| Voltage | AC |
| Nominal flow rate Qn | l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | 0 °C |
| Operating pressure max. | 16 bar |
| Operating pressure min. | 2 bar |
| Condensate drain | fully automatic, closed without pressure |
| SAP short text | MU1-COS-G012-PBP-AC |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
