Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | 3304 ATN9 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 20mm |
| OD - Outer Diameter | 52mm |
| Width | 22.2mm |
| Limiting Speed | 13,000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 24.5 kN |
| Basic static load rating | 15.6 kN |
| Reference speed | 13,000 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.22 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
