Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | NJ 2213 ECP/C3 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 65mm |
| OD - Outer Diameter | 120mm |
| Width | 31mm |
| Limiting Speed | 6,700 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 170 kN |
| Basic static load rating | 180 kN |
| Reference speed | 6,300 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 1.47 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
