Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | NU218 ECM |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 90mm |
| OD - Outer Diameter | 160mm |
| Width | 30mm |
| Limiting Speed | 5,000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 208 kN |
| Basic static load rating | 220 kN |
| Reference speed | 4,500 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 1 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
