Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | NU 2212 ECP |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 60mm |
| OD - Outer Diameter | 110mm |
| Width | 28mm |
| Limiting Speed | 7,500 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 146 kN |
| Basic static load rating | 153 kN |
| Reference speed | 6,700 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 1.08 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
