Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | 2306/C3 |
| ID - Inner Diameter | 30mm |
| OD - Outer Diameter | 72mm |
| Width | 27mm |
| Limiting Speed | 13,000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 31.2 kN |
| Basic static load rating | 8.8 kN |
| Reference speed | 18,000 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (kg) | 0.5 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
