Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | GE 25 ES-2RS |
| Material | Steel/Steel |
| ID - Inner Diameter | 25mm |
| OD - Outer Diameter | 42mm |
| BW - Width Of Ball | 20mm |
| HW - Width Of Outer | 16mm |
| Basic dynamic load rating C | 48 kN |
| Basic static load rating | 240 kN |
| Liner | None |
| Seals / Shields | 2 Rubber Seals |
| Retention | Chamfered |
| Weight (kg) | 0.115 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
